מאמרים‏ > ‏

פירות: מזון מושלם

מאת אלירן דה מאיו

בניהאדם נמשכים באופן טבעי למזונות מתוקים. בסביבת חיינו (בטבע), הנטייהלמתוק מובילה אותנו אל הפירות. המגוון הרחב של הפירות מספק לחושינו שפע שלגירויים, החל מהטעם הייחודי של כל פרי, צורתו וצבעיו המושכים את העיןוהעונג המתמשך בזמן האכילה.

כשרעביםבאמת- פירות הם המזון המזין והמשביע ביותר שיש. הטעם והחיוניות שלהמרכיבים התזונתיים גורמים לסיפוק הצרכים השונים של הגוף, ולשביעות רצוןשל הנפש. האם יש מתכון המסוגל להתעלות על הטעם וההנאה שמשאיר אחריו פריבשל כמו מנגו ? או כל פרי אחר.

 

פירותהם המזון העתיק והקדום ביותר שאנו מכירים. בהשוואה לדגנים, הקטניות ומוצריהחלב שבהם החלו להשתמש רק לפני 10,000 שנים. כל המחקרים האנתרופולוגיםמצביעים על כך שמאז ומתמיד הפירות היוו את המרכיב העיקרי והחשוב ביותרבתזונת האדם.

 

למרותהערך התזונתי המושלם שבפירות, בתודעתם של אנשים רבים פירות עדיין מהוויםרק "נשנוש" או קינוח. גם אם אותם אנשים מודעים לסגולות הבריאותיותשבפירות, הם ממעטים להשתמש בהם כמזון עיקר בתזונה.

בשניםהאחרונות, מתרבות העדויות לגבי חשיבות הפירות בתזונה, ואנשים רבים מנסיםלבסס את תזונתם בעיקר על פירות. השינויים המדהימים שמתרחשים דומיםלהתעוררות מחלום. אותם אנשים משתחררים מהעייפות המתמדת שסחבו איתם לאורךהחיים. הם מגלים עולם חדש לגמרי של טעמים ונינוחות בעקבות הניקויוההתחדשות של חושי הטעם והריח. המחשבה נשמרת צלולה ונינוחה, ורמת האנרגיהנשארת יציבה לאורך היום כולו.

 

                                    

 

ברפואההקונבנציונאלית מייחסים לפירות לא מעט היבטים שליליים. בעיקר מדגישים אתהתנודות החדות ברמות הסוכר בדם שנגרמות בעקבות אכילת פירות מתוקים. ישלרדת אל מקור הבעיה בכדי למצוא את האמת. המקור לתנודות החדות, נמצאבשומנים שבדם.

 


פירות הם המקור הטוב ביותר שקיים לסוכר טבעי שהגוף יכול להשתמש ליצירת אנרגיה. הם דורשים עיכול קל וקצר, שבו הסוכר נספג במהירות בדם ליצירת אנרגיה.
  • פירות הם המזון העשיר ביותר בטבע בויטמינים, ובנוגדי חמצן המוכרים למדע ורבים נוספים שטרם נתגלו.
  • הפירות מעוכלים למחצה, דרוש להם מאמץ מזערי לעיכולם. הם המזון השלם הקל ביותר לעיכול שקיים. תזונה המבוססת בעיקר על פירות שומרת על מערכת העיכול מפני שחיקה ומאמץ יתר.
  • פירות הם המזון המייצר תגובה כימית בסיסית בגוף יותר מכל מזון אחר. גם פירות חמוצים כמו תפוזים, מייצרים תגובה בסיסית בגוף לאחר עיכולם. לעומת בשר, דגים, דגנים וקטניות היוצרים חומציות.
  • פירות מכילים למעלה מ-90% נוזלים מטוהרים. תזונה המבוססת בעיקר על פירות תספק לגוף את כל המים שהוא צריך בצורתם המטוהרת ביותר.
  • אכילת פירות אינה מצריכה מאמץ מיוחד או הכנה מראש. אכילתם פשוטה ואפשרית בכל מצב.
  • פירות מכילים סיבים תזונתיים החיוניים לעיכול אופטימאלי.
  • מחקרים רבים הוכיחו, שככל שאנשים צורכים יותר פירות חיים בתזונתם, הם חיים יותר וסובלים פחות ממחלות וסיבוכים.

 

אכילת פירות לפני הארוחות

 

ארוחת פירות מהווה ארוחה מזינה ומשביעה.

הוספת פירות לסוגי מזון אחרים, תמיד תגרור להפרעות עיכול.

הפירותמכילים בעיקר סוכרים פשוטים שאינם זקוקים לעיכול ולשהות כלשהי בקיבה.הסוכרים נספגים מייד בדם, ומייצרים אנרגיה זמינה לגוף. לעומתם, מזון עשירבשומן, חלבון ועמיל זקוק לעיכול ארוך ומורכב. מסיבה זו, אנשים רביםהאוכלים פירות לאחר הארוחה סובלים מהפרעות עיכול. הסוכר מתעכב בקיבה שלאלצורך, ומייד מתחיל תהליך של תסיסה וריקבון.

"אלרגיות" רבות לפירות נעלמו כשאנשים החלו לצרוך את אותם פירות לפני הארוחה ולא לאחריה.

אנשים רבים שהפנימו את ההמלצה ואכלו פירות לארוחת בוקר, סבלו גם כן מהפרעות בעיכול.

הסיבהלכך שוב נעוצה בארוחה הקודמת ולא בפירות עצמם. ארוחת ערב כבדה ומורכבתסמוך לשינה, תישאר בקיבה לזמן ארוך במיוחד. מסיבה זו, כדאי להמתין בבוקרעד ל"התרוקנות" הקיבה לפני שמכניסים מזון נוסף לגוף.

כשרוציםלאכול ארוחת פירות, מומלץ לאכול פרי מסוג אחד בכמות הרצויה . פירות מתוקיםבשילוב עם פירות חמוצים ייצור תסיסה והפרעות עיכול מיותרות. אכלו פירותמתוקים בארוחה אחת, ופירות חמוצים בארוחה נפרדת. אבטיחים ומלונים אכלו כלאחד לחוד.

 

אנשים רבים אינם מרגישים שביעות רצון לאחר ארוחת בוקר המורכבת מפירות בלבד.

הסיבההיא לא באיכות הירודה של הפירות, אלא בכמויות הנאכלות. פירות אינם מזוןעתיר קלוריות, ובכדי לספק לגוף אנרגיה מספקת יש לאכול כמות גדולה יותר שלפירות בארוחה אחת.

במקום לאכול חתיכת מלון, אכלו מלון שלם. נסו לאכול שישה מנגו או שישה אפרסקים בארוחה אחת, ובדקו את שביעות רצונכם לאחר מכן.

 

גםאנשים שבוחרים להמשיך בתזונתם הרגילה, וברצונם להכניס יותר פירות לתזונתםיכולים לעשות זאת בקלות. הם אינם צריכים להסתבך בחוקים רבים ומסובכים.

הכלל היחידי שצריך לזכור הוא לאכול את הפרי לפני הארוחה.

לאחרשאכלתם את הכמות הרצויה של פירות, המתינו 5-10 דקות ואכלו כל מזון אחרהראוי לטעמכם. זוהי דרך פשוטה להכניס יותר פירות לתזונה, במקביל לשמירה עלצירופי מזון נכונים שיאפשרו עיכול יעיל ללא הפרעות של תסיסה וריקבון.

אפשרבאותה הדרך לאכול סוגים שונים של פירות בכדי להבטיח עיכול מיטבי. אכלולמשל את הכמות הרצויה של אבטיח עסיסי ומתוק, ואם לאחר מכן חשקה נפשכם בפריאחר, אכלו ממנו עד שתשבעו. הרעיון הוא לאכול בנפרד, בכל ארוחה פרי אחד.

 

 

פירות ופעילות גופנית

 

פירות הם מזון אידיאלי לפעילות גופנית.

התכולה הגבוהה שלהם במים מטוהרים מצננת את הגוף.

הסוכרים הטבעיים והפשוטים נספגים במהירות בגוף, ומייצרים אנרגיה זמינה.

 

פעילות גופנית קבועה משפרת את רגישות האינסולין, האחראי להזרים סוכר לתאי הגוף.

במלים אחרות, אימון קבוע ישפר במידה ניכרת את ספיגת הסוכר שבפירות, ואתם תפסיקו לחוות תנודות לא יציבות ברמות הסכם בדם. 

  

פירות מתוקים מידי ?

 

המקור הזמין והאיכותי ביותר לאנרגיה, הם סוכרים טבעיים.

כשאוכליםמזון עשיר בפחמימות מורכבות (עמילני), אנזימי העיכול צריכים לפרק אתהעמילן לסוכרים פשוטים (גלוקוז, פרוקטוז). כשאוכלים פירות, הסוכריםהפשוטים נספגים מייד בדם, בתהליך עיכול מזערי.

אכילתכמות קטנה מידי של פירות מתוקים (סוכרים פשוטים) ומעט מידי פחמימותמורכבות (עמילן) מידי יום, תגרור אכילת כמויות גדולות מידי של חלבוןושומנים.

תזונה שמבוססת על כמויות גדולות מידי של חלבון גורמת לבעיות רפואיות רבות. כך גם דיאטה שמבוססת על צריכת אחוז גבוה של שומן.

הכמות המומלצת של שומן היא בין 10-15% מסך הקלוריות היומית. כל כמות גדולה יותר היא מיותרת ועלולה לגרום להפרעות שונות.

 

תופעהנפוצה היא אנשים שבאמת משתדלים לעשות שינוי ולצרוך מזון חי וטבעי, ולמרותזאת ממשיכים לסבול ממצב בריאותי משובש. הסיבה העיקרית לכך היא שבדרך כללאותם אנשים אוכלים כמויות גדולות מידי של שומן בכדי לפצות על השינויהמבורך שעשו.

הםצורכים כמויות מוגזמות של טחינה (חמאת שומשום), חמאת אגוזים וגרעיניםשונים, שמנים מזוקקים, אבוקדו, קרקרים מפשתן ועוד... אותם אנשים הצורכיםמוצרים אלו באופן קבוע, צורכים בין 50-70% שומן מסך הכמות הקלורית היומית.

כמויותאדירות אלו של שומן גורמות להרס ולפגיעה מתמשכת בבריאות ולתפקוד לקוי בחייהיום יום. מסיבה זו אנשים רבים נכשלים במעבר לתזונה טבעית, הם אינם שבעירצון מהשינוי והם חוזרים לתזונה הלקויה עוד יותר שמבוססת על מזון מבושלומעובד.

 

כשצורכיםכמויות כאלו של שומן, אכילת פירות מתוקים הופכת לנטל ולמעמסה. הפירות הםאותם פירות טהורים ומזינים. הבעיה היא ברמות הגבוהות של השומן בדם הגורמותלהפחתת רגישות האינסולין (האחראי להעביר את סוכר הפירות וסוכר בכלללתאים), מה שמתבטא בהעלאת רמת הסוכר בדם באופן קיצוני, ולאחר מכן לירידהקיצונית ולתחושת עייפות.

זוהיהסיבה העיקרית והמשמעותית ביותר לכך שאנשים רבים מתקשים לאכול פירות, והםחווים תנודות קיצוניות ברמות הסוכר בדם. הפירות אינם אשמים, הם רק משקפיםאת המצב הלקוי.

 

כשמפנימיםשהמקור האיכותי ביותר לאנרגיה פיסיולוגית הוא הסוכר הטבעי, ההנחה שהפירות"מתוקים מידי" נחשפת במערומיה. הדרך היחידה שניתן להגזים בה בצריכת הסוכרתהיה אכילת יתר. פירות עשירים בנוזלים ובסיבים, תכונות ההופכות אותםלממלאים ומשביעים.

אכילתיתר של פירות .נובעת בעיקר ממצב מנטאלי ונפשי לא מאוזן, ולמרות הנזק הטמוןבה, היא עדיפה על אכילת יתר של מזון מעובד ועתיר רעלים.

 

                       

 

פירות והשיניים שלך

 

מיתוס נוסף הוא הנזק שמייחסים לסוכר הפירות בבריאות השיניים.

השילוב הטבעי של סוכר, סיבים ונוזלים מנקה ושוטף את הפה.

אכילתפירות שלמים וטריים, מונעת הסוכר להיתקע ולהצטבר בשיניים. הנוזלים והסיביםשוטפים את הפה ביסודיות ומנקים הצטברויות של שאריות מזון וסוכר בשיניים.

 

הנזק הטמון בסוכר פירות מתבטא כשאוכלים את הפירות במצב יבש או בצורת מיץ.

פירות יבשים אינם מכילים נוזלים שישטפו את הפה, והסוכר נדבק בשיניים וגורם לנזק.

גםמערכת שיניים בריאה במיוחד, תינזק במידה ניכרת בעקבות צריכה קבועה ומתמשכתשל פירות יבשים. מיץ פירות אמנם עשיר בנוזלים, אך הסיבים שבו הוסרו. הנוזלבעיקרו מורכב מסוכר וחומצות. המחסור בסיבים אינו מאפשר ניקוי יעיל שלהשיניים. החומצות והסוכר מתערבבים בפה וגורמים לנזק.

פירות חמוצים בכמויות גדולות עלולות לגרום לפגיעה בשכבות השן. מומלץ תמיד לשטוף את הפה במים מייד לאחר אכילתם.

 

סוכר פירות ומינרלים

 

הפירותשמגדלים בחקלאות המודרנית מתוקים בהרבה בהשוואה לאותם פירות שגידלו לפני50-100 שנה. האדם בחר את הזנים הטעימים (המתוקים) והאיכותיים ביותר, ושימראותם לאורך השנים. אותם זנים מכילים כמות גדולה יותר של סוכר ופחותמינרלים.

ככלשכמות הסוכר גדולה יותר, כך כמות המינרלים פחותה יותר. מסיבה זו, חשובמאוד לצרוך גם כמויות סבירות של ירקות העשירים יותר במינרלים מאשרבסוכרים.

אדםהמבסס את תזונתו על פירות וירקות טריים לעולם לא יסבול מבעיות שיניים,קנדידה ובעיות עיכול, לחץ דם, מחלות לב, סרטן ומחלות אחרות. הסיבה העיקריתלכל המחלות הללו היא הצטברות רעלים ומחסורים רבים בגוף, פועל יוצא שלתזונה לא טבעית.

 

 

ארוחת פירות מזינה ומשביעה ?

 

אני תמיד ממליץ לאנשים לאכול רק פירות לארוחת בוקר. ארוחת בוקר קלה, מזינה ומשביעה.

רובהאנשים מתקשים להבין מהי ארוחת פירות וכעבור שעה הם שוב רעבים. הם מיידטוענים שפירות לא מספקים אותם, ושאין בהם מספיק אנרגיה. ההיפך הוא הנכון.

פירותעשירים באנרגיה האיכותית ביותר (סוכר פירות) הנספג במהירות בדם ומספקאנרגיה לכל חלקי הגוף. פירות עשירים בסיבים ובנוזלים התורמים לתחושת שובעלאורך זמן. פירות עשירים בויטמינים ומינרלים החיוניים לכל תפקודי הגוף.

פירותאינם עתירי קלוריות כמו מזון עשיר בשומנים. אותם אנשים שאכלו במשך שניםמזון עתיר בשומן ובחלבון לארוחת בוקר, אינם מצפים שביום אחד הגוף יתרגללשינוי קיצוני כל כך.

ארוחת בוקר בתזונה המודרנית מכילה בממוצע 700-1000 קלוריות.

פרי ממוצע מכיל בין 50-100 קלוריות.

אותם אנשים אוכלים חתיכת פרי או שתיים, ולאחר מכן הם מופתעים כשהם רעבים כל כך מהר.

הפיתרוןהוא פשוט וקל, יש לאכול כמויות גדולות בהרבה של פירות. במקום לאכול חתיכתמלון או תפוז אחד לארוחת בוקר, אפשר לאכול מלון שלם או 6 בננות בארוחהאחת, או כל פרי אחר בכמות סבירה. זוהי ארוחת פירות מושלמת שתספק אנרגיהותחושת שובע לאורך זמן.

 

הפירות יעילים מאוד לאנשים הסובלים מעייפות הנובעת מרמת סוכר נמוכה בדם.

אכילת מנה אחת של פרי תאזן את רמת הסוכר ותגרום לתחושת מלאות ושובע.

זאת הסיבה לכך שאנשים מרגישים שבעי רצון כבר לאחר אכילת מנה קטנה של פירות.

סיבה נוספת התורמת לכך היא סך כל המרכיבים התזונתיים המצויים בפירות השונים.

האיזוןבמרכיבים התזונתיים שבפירות הוא הטוב ביותר לצרכים הפיסיולוגיים של הגוף.רוב המרכיבים בפירות זקוקים לעיכול מזערי והם נספגים מייד בדם ובתאי הגוף.(ויטמינים ומינרלים)

הסיביםהתזונתיים אינם מתעכלים בגוף והם אינם חומרים מזינים. למרות זאת, פעילותםחשובה מאוד לתהליך העיכול. הם סופחים ו"מטאטאים" את שאריות הפסולת במערכתהעיכול.

 

כלשינוי הוא תהליך של למידה והתנסות. כשאדם בוחר לבסס את תזונתו על מזון חיוטבעי, נחוץ לו זמן להתנסות עם סוגי המזון השונים ועם הכמויות הדרושות לו.במשך הזמן לומדים להרגיש אילו כמויות מספיקות לארוחה אחת, שתשמור על תחושתשובע ואנרגיה זמינה לאורך זמן.

הכמויותמשתנות בהתאם לתנאים. כשהמצב המנטאלי-נפשי של האדם אינו מאוזן, הוא צורךכמויות גדולות יותר מאשר בדרך כלל. כשמזג האוויר קריר יותר, הגוף זקוקלמעט יותר, וככל שהאדם מוציא יותר אנרגיה בעבודה או בפעילות גופנית,נחוצות לו כמויות גדולות יותר.

 

היופיוההנאה באכילת פירות זמינים לכל אדם ובכל עת. אכילת פירות כמקור עיקרילאנרגיה, תשפר באופן משמעותי את רמת האנרגיה, את איכות החיים ואת המצבהבריאותי בשלמותו.

 

                           

 

מדד (אינדקס) גליקמי

 

תזונאיםרבים ממליצים לאכול מזון שהמדד הגליקמי שלו נמוך. הם טוענים שככל שהמדדגבוה יותר, כך התנודות ברמת הסוכר בדם יהיו קיצוניות יותר.

הדעות על כך חלוקות, ומלבד זאת ישנם עוד גורמים רבים שמשפיעים על לחץ הדם.

בדיקות רבות שבוצעו הוכיחו שהמדד הגליקמי אינו גורם בעל השפעה על רמות הגלוקוזה, הכולסטרול ועל רמות האינסולין.

הסיביםבמזון מווסתים את ספיגת הסוכר בדם, ושומרים על איזון. השפעתם של הסיביםמשמעותית יותר לעומת הניקוד הגליקמי ביכולתם להשפיע על רמות הסוכר בדם.

 

הוכחהלכך ניתן למצוא בתרבויות רבות בעולם, שמעולם לא חוו ולא שמעו על מחלתהסכרת, בזמן שתזונתם מבוססת על יותר מ-80% סוגי מזון שהניקוד הגליקמי שלוגבוה מאוד. (תפוחי אדמה, אורז...)

 

כלאותם אנשי רפואה הממליצים להגביל את צריכת הפירות והירקות בגלל "הניקודהגבוה" במדד הגליקמי, או בגלל שהם מתוקים מידי, מאטים את תהליך ההתפתחותשל אנשים רבים וגורמים להם להתרחק עוד יותר מהמזון הטבעי והמושלם שנועדלהם. במקום זאת, הם ממליצים בחום על אכילת מוצרי בשר (מת), מוצרי חלב(מפוסטרים), ומזונות מבושלים ומעובדים רבים אחרים.

 

מזון חי וטבעי תמיד עדיף על מזון מבושל ומעובד,

ואין זה משנה אילו המצאות ומחקרים תמציא הרפואה בכדי להוכיח אחרת