ממחה (בלנדר)

ממחים ישנים פשוטים וטובים מבית אוסטרייזר (מחזיקים לנצח!)
ממחה בויקיפדיה העברית \ האנגלית

מבין הציוד החשמלי במיטפח - יתכן מאד שהממחה הוא המכשיר השימושי ביותר - מטחינה יבשה של זרעים ועד הכנה של גלידות, ובדרך גם הכנה של רסקים ירוקים, מיצים (בתוספת שקית חליבה), ממרחים כמו חומוס ואפילו מרק חמים.. 

בשביל מטעמים סמיכים כמו גלידה וחומוס כדי להכין או להשיג דחפן.

ממחה פשוט

כשלב ראשון - ניתן לעשות דברים רבים עם ממחה סולידי ופשוט שמצאתם בארון של סבתא, או שהשגתם משומש. כל ממחה חדש בימינו שמחירו נמוך - לא שווה הרבה! סכיניו תקהנה תוך זמן קצר והוא עלול גם להתקלקל בשימוש טבעונאי.. עם זאת ישנם אנשים שמשתמשים בoster שלהם שנים על גבי שנים ומסתפקים ברסק מעט גס. אל תוציאו כסף רב על ממחה פשוט - מצאו "מציאה" - או שתחסכו עוד קצת ותרכשו ממחה רציני:

ממחה רציני או מסחרי

בימינו האיכות של מכשירים מאד נמוכה, לא מצפים שנתקן אותם, אלא נזרוק ונקנה אחרים. לכן, המינימום של האיכות העמידה יותר מתאימה במכשירים שמותאמים לשוק המסחרי. כמו כן אלו שלהם ממחה פשוט, עם הזמן מגלים שרוצים להכין כמות גדולה יותר, ושיש מקום למכונה רצינית יותר וכאן יש שתי חברות אמריקאיות - אחת בשם vitamix והשנייה blendtec, וישנה חברה אסיאתית שמחקה את ויטמיקס בשם JTC שעוד לא עמדנו על טיבה. החברות האלה מיוצגות בארץ בעיקר עבור המגזר העסקי, מה שאומר מחיר גבוה ואחריות קצרה יותר מהמקובל בארה"ב. 

מדי פעם ניתן למצוא ויטמיקס משומש בשוק הפשפשים ביפו, או במקומות אחרים כמו האתר יד2. את הJTC ניתן להשיג בשוק הפשפשים ביפו במחירים לפי מצב הרוח של המוכר - בין 1000 ל-1500 שקלים - האחריות היא לשנה - והאיכות - בבדיקה. 

המחיר של ממחה מקורי חדש ביבוא אישי הוא זול יותר ולכן רבים בוחרים לייבא ממחה כזה בעצמם - רק שאז צריך לזכור שהמתח כאן שונה - 220v. כמו כן דמי המשלוח יקרים או לפעמים לא אפשרי לשלוח לארץ ורבים בוחרים למצוא קרוב או חבר שיביא את הממחה איתו כשהוא בא ארצה. 

האופציה האקולוגית ביותר היא לרכוש ממחה משומש - יש אתרים מצוינים שגם מספקים אחריות מסוימת כמו ebay. אם רכשתם מכשיר משומש או חדש שהוא מותאם ל-110 וולט אז צריך לרכוש שנאי שממיר את המתח מ-220 ל-110 וולט (כ-300 שקלים בארץ). שנאים כאלה צריכים להיות בעלי הספק שתואם את הספק הממחה (בוואטים). לדוגמא ממחה של ויטמיקס של 850W בדרך כלל יצטרך שנאי של 1000W.

ניתן לרכוש ממחה חדש מויטמיקס שמותאם ל-220V ישר מהחברה www.vitamix.com - המחיר מעל 2000 שקלים. המשלוח לארץ כ-600 שקלים (ויתכן שתצטרכו להוסיף מע"מ על זה). על מנת לקבל את מירב האחריות - מומלץ לרכוש את הגירסה האמריקאית 110V ולשלוח לכתובת אמריקאית שתעביר את זה אליכם.
היבואנים של הקו המסחרי בארץ הם חברת קירוסקיי - אבל מקבלים רק שנה אחריות - ויש גם את אופק חדש - ראו חנויות וספקים רלוונטיים.

טיפים חשובים
  • הקפידו לייבש את הקנקנים הפוך, זה מוריד את הסיכוי שנוזלים יכנסו לתוך המיסב ולפי חברת ויטמיקס יכול להאריך את חיי הקנקן ב-50%.
  • הקפידו לא לגעת בלהבים עם כלים ממתכת, רק בכלים מעץ או פלסטיק, כי בכל פעם שמתכת נוגעת בלהבים הם נעשים כהים יותר.
שאלת הקנקן
נעדיף כמובן חומרים טבעיים יחסית, כמו זכוכית או פלדה. אולם לממחים חזקים לא יהיו קנקני זכוכית מכיוון שהחומר לא מחזיק מעמד במהירויות אלו. קנקני פלדה הם נדירים יחסית ואינם מוצעים אצל הממחים של ויטמיקס או בלנדטק.

ממחים חזקים נוטים להשתמש עם מיכל של פוליקרבונט - הידוע בסיכון של זיהום מהכימיקל ביספנול A - לכן חברת ויטמיקס החל מ-2008 החלה למכור קנקנים מפלסטיק מסוג חדש בשם "קופולייסטר" (שעד כה עוד לא הוכח שדולף רעלנים.. אבל זהו חומר חדש יחסית).

שימוש בממחה כמטחנת זרעים\תבלינים
כל ממחה יכול לטחון דברים יבשים - אולם אם אתם נוהגים לטחון באופן תכוף כמויות קטנות - כדאי לרכוש מטחנה חשמלית קטנה. הקפידו למלא את הממחה רק עד מעל ללהבים ולא להפעיל יותר מדי כי זה עלול ממש להתחמם.
ממחה של ויטמיקס

ממחה של בלנדטק


ממחה של JTC - חיקוי של ויטמיקס

קישורים לחברות של ממחים: vitamixblendtecjtcoster