שקדים

השקדים (ויקיפדיה) הם אגוזים שגדלו במזה"ת אלפי שנים. בשביל להכין מרציפן משתמשים במעט שקדים מהסוג המר שניתן למצוא בקלות באזורים לא חקלאיים, אבל בד"כ משתמשים בסוגים מתורבתים שאינם מרים.

מה שחשוב לדעת הוא ש-80% מהשקדים בעולם מגיעים מקליפורניה, שם הועבר בשנת 2007 חוק שמכריח את המגדלים הגדולים (כמעט כולם) לעקר (פסטור) את השקדים, לאחר שחשדו במספר זיהומים מסלמונלה. בתחילת 2009 הסתיים עוד משפט בנושא, בו מגדלים אורגניים תבעו את מדינת קליפורניה על מנת לבטל את החוק - אולם השופט קבע נגדם.

לכן נעדיף להשיג שקדים שאינם מקליפורניה - הם לא תמיד נראים מושלם, אבל הם בד"כ גם טעימים יותר וזולים יותר ובוודאי מתחשבים יותר בסביבה אם משיגים ממקור מקומי.
כמו אגוזים אחרים שעברו ייבוש, מומלץ מאד להשרות את השקדים במים לכמה שעות ולהשיב אותם למצב טרי שתמיד בריא יותר.

מידע תזונתי ל-100 גרם שקדים יבשים: 4.7 גרם מים, 575 קלוריות, 21.22 גרם חלבון, 49.42 גרם שומן (3.7 גרם רווי), 21.67 גרם פחממות.

שקדים ירוקים

באביב, ניתן להשיג שקדים ירוקים אותם ניתן לאכול כמו שהם, רק את האגוז הצעיר, או לשלב במתכונים. מאמר בנושא
מידע תזונתי ל-100 גרם: 86.4 גרם מים, 50 קלוריות, 2.6 גרם חלבון, 0.6 גרם שומן.

חמאת שקדים

ניתן להכין חמאת שקדים נאה ולחסוך גם כסף (וגם את האפשרות שהיא לא נאה בעצם..) בבית באמצעות מעבד מזון. למדנו זאת מסוזן מrawmazing (ראו כאן).
במהלך ההכנה הרגישו אם החמאה מתחממת מדי, והכניסו לצינון במקרר או בחוץ מדי פעם. רוב חמאות האגוזים מתחממות בעת הייצור, ייצרן של חמאות אגוזים נאותות בבית מדגים לנו זאת.
יש לזכור שמדובר במזון עם אחוזי שומן גבוהים שמומלץ לאכול בכמויות עדינות לגופנו.