קוקוס

במיטפח אנחנו משתמשים בקוקוס ומוצרי קוקוס שונים.
את הקוקוס השלם והטרי ניתן להשיג שלם (חום) וצעיר (ירוק). ניתן להשיג גם קוקוס מיובש בפתיתים בגדלים שונים - חפשו את הטבעי ביותר שאינו ממותק או משומר. כמו כן אנו משתמשים בחמאת או שמן קוקוס.

אנו מכינים מספר מתכוני גלם מקוקוס - בינהם חלב ושמנת.

איך בוחרים קוקוס טרי

קודם כל מצאו חנות או ספק בהם מלאי הקוקוס מתחלף והם לא שם רק לקישוט..
שאלו אותם מתי הקוקוס הגיע או שאלו מתי מגיע משלוח הקוקוס הבא.
הרגישו שהקוקוס כמה שיותר כבד, ונערו אותו ליד האוזן והרגישו שיש בו כמה יותר מים.
שימו לב שאין עליו סימני עובש, במיוחד לא ליד ה"עיניים": שלושת השקעים שבקודקוד.
לבסוף מאד כדאי לקנות את הקוקוס במקום שמבטיח שיקח את הקוקוס חזרה אם הוא מקולקל - כי יש סיכוי לא קטן בכלל שהוא כבר החמיץ. אתם יכולים גם לפתוח את הקוקוס במקום עצמו - התיידדו עם הרוכל קודם לכן..

איך פותחים קוקוס טרי

מצאו את "העין השלישית", שהיא השקע הרך יותר שניתן לחורר בקלות עם מקל או מברג או סכין צרה.
עשו חור שיחדור גם את הקליפה הקשה, את האגוז הלבן, והגיעו לחלל בו נמצאים המים. רוקנו את המים לכוס. המים אמורים להיות מאד טעימים - אם הם חמוצים או מעופשים יש סיכוי גבוה אבל לא מוחלט שגם האגוז מקולקל.
אחרי שהאגוז רוקן ממימיו, הטיחו קלות את האגוז על אבן או על הרצפה, תנו לו מכות קלות מכל הכיוונים עד שנמאס לכם ותנו מכה רצינית שתסדוק את הקליפה. אם יש לכם מזל האגוז יצא בשלמותו.. אם לא אז אפשר להשתמש בכפית, להחזיק אותה הפוכה, ואיתה להפריד את בשר האגוז מהקליפה.

מיתוסים לגבי קוקוס

מאמר שמפריך חלק מהמיתוסים בנוגע לקוקוס באתר של קופ"ח הכללית:
"...  הקוקוס,שלא באשמתו, סובל מתדמית נמוכה בקרב לא מעט משוחרי המזון הבריא, אותם אלהשמקפידים לא לכלול בתפריט היומי שלהם שומנים רווים ושומני טראנס.
האם הם צודקים?
חלבהקוקוס מכיל כמות  גבוהה יחסית של שומן, כ־17 אחוזים, ולא סתם שומן - שומןרווי. צריכה גבוהה של שומנים רוויים אכן איננה בריאה, כיוון שהיא תורמתלעלייה בשיעור השומנים בדם ומעלה את הסיכון למחלות לב, יתר לחץ דם והשמנתיתר.
 
אז מי צריך את השומן הרווי של הקוקוס?
נתחילמכך שלא כל השומנים הרווים זהים, והם נבדלים באורך  השרשרת הפחמנית שלחומצות השומן . כמו בצבא, חומצות השומן נחלקות שלושה סוגים: ארוכות שרשרת,בינוניות שרשרת וקצרות שרשרת.

אורך השרשרת של חומצות השומן קובע משהו? 
הגוף שלנו מגיב אחרת לכל חומצת שומן בהתאם לגודלה:

•חומצות השומן הארוכות שרשרת (LCT), שאותן אנו צורכים בעיקר בין אם הןרוויות או בלתי רוויות, מגיעות למעי הדק כטריגליצרידים ארוכי שרשרת. שםמתרחש עיקר עיכולם ופירוקם בעזרת אינזימי לבלב ומלחי מרה לחומצות שומןחופשיות, אשר מועברות למערכת הלימפטית - בעיקר אל אגירה ברקמת השומן.
•חומצות שומן בינוניות שרשרת (MCT) אינן נזקקות לאנזימים מהלבלב או למלחימרה לפירוקן - והן נספגות ישירות דרך הווריד הראשי של הכבד, מתחמצנותבמהירות יוצרות אנרגיה ואינן נאגרות ברקמת השומן.

ואילו חומצות שומן יש בקוקוס?
בטח כבר ניחשתם נכון: חומצות שומן בינוניות שרשרת.
..."
להמשך המאמר


 
טא,השפית הטבעונאית התאילנדית מקו-סאמוי, מדגימה איך לפתוח קוקוס שכבר נבט,איך אוכלים את הנבט, את ה"תפוח", ואיך מגרדים את הקוקוס ועושים ממנו חלב!

כיצד פותחים קוקוס צעיר:

איך פותחים קוקוס צעיר וטרי