הפרעת קשר וחיבור לטבע nature deficit disorder NDD

"קר בחוץ, אז למה לשלוח את הילדים החוצה לשחק? הם יצטננו, יכאיבו לעצמם, ויחזרו הביתה קפואים ומסכנים - לא? למעשה - ההיפך הוא הנכון.
הילד האמריקאי הממוצע מבלה פחות מ-15 דקות ליום בחוץ ועד 5 שעות ביום מול טלוויזיה ומשחקי מחשב."

‏כך מתחיל מאמר שקראתי‏ שמספר על המושג "הפרעת קשר וחיבור לטבע"..

את המושג ‏nature deficit disorder‏ הגה ריצ'ארד לוב בספרו "הילד האחרון ביער" (2005 last child in the woods).

אנו מתייחסים לתופעה בה ילדים (ומבוגרים גם, אך יש נטייה להיות יותר "שמרנים" לגבי ילדים והריון מאשר לילדים גדולים כמונו.. בדומה לאם שמפסיקה לעשן בהריון וליד הילדים) מבלים פחות זמן בחוץ מה שיוצר בעיות התנהגות רבות. לוב טוען שהגורמים לתופעה הם פחדים של ההורים, גישה מוגבלת לאזורים טבעיים, ויכולת הפיתוי של המסך. מחקרים מהזמן האחרון מראים את הקשר בין ירידה בביקור בפארקים לאומיים בארה"ב והעלייה בצריכה של מדיה אלקטרונית. לוב הסתובב ברחבי ארה"ב במשך 10 שנים, בעודו מדווח ומדבר עם הורים וילדים, באזורים עירוניים וכפריים. הוא טוען שהמדיה הסנסאציונלית והורים פאראנואידים בצורה מובהקת "הפחידו את הילדים החוצה מהיער והשדות" ובאותה עת מעודדים את תרבות הפחד הווכחנית שמעדיפה ענפי ספורט "בטוחים" ומאורגנים על גבי משחקים על בסיס דמיון.

אפשר לשמוע אותו ברדיו NPR‏

בטיול לקטים מטיילים בינואר 2008, לפני הטיול, אותה ה"מדיה הסנסאציונלית" בעיתונים, רדיו וטלוויזיה, דיברו על "גל הקור".. מדברים על אנשים שקופאים למוות ברחובות... הם לא משקרים, אבל הם מנסים לתפוס את תשומת ליבנו על ידי הפחדה... וזה נכנס עמוק ומשפיע עלינו. לכן לפני הטיול היו 3 ביטולים ועוד אי אילו הודעות המביעות חשש.. למרות שירדנו לאחד האזורים הירוקים החמים יותר - עמק בית שאן - שם התחזית הייתה 4 מעלות בלילה. היה מצחיק שהצטרף ברגע האחרון יחסית בחור מהולנד שצחק על הפחד שיש כאן בארץ מ"גל קור" שבאופן יחסי לרוב העולם הצפוני נחשב יום יפה בחורף! הרי לא ירד גשם.. והייתה שמש נפלאה.. תראו בתמונות אפילו התרחצנו בעין שוקק ונחל הקיבוצים..

כשאני מספר לאנשים שאני ישן כל השנה ולא לובש גרביים... הם מזדעזעים... (ואם זו הבת שלי אז בכלל..) - דווקא בחורף, הדרך הכי קלה לבלות לפחות 8 שעות בחוץ כל יום היא על ידי שינה בחוץ.. אין הכוונה לסבול כלל וכלל.. זה הכל עניין של להמציא מקום יבש ומספיק שמיכות... אחרי שבוע של שינה בחוץ לא יכולתי להסתכל אחורה... אני ארחיב על זה בהזדמנות.

אז מה עושים? אני חושב שכדאי קודם כל לדבר על הפחדים - על מה שקורה שם.. ואז לדבר על מה עושים בשביל להתמודד עם NDD.

בקיץ יש פחדים של חוסר נוחות בחום, התייבשות, יתושים, עקרבים.. אבל עכשיו חורף - והפחד העיקרי אני חושב הוא קור ורטיבות, והקישור שעשינו בין זה לבין מחלות.. 

קישורים


under construction..

we are working on finishing this english part. please ask a friend to translate the rest of the page and other pages or contact us for more information.