מתכונים‏ > ‏סלטים‏ > ‏

סלטים בהשראה יפנית ארדנית

סלט מנגו-אצות-מלפפון

בסוף לקטים מטיילים ביולי 2008 ביקרנו אצל ארדן, בטבריה - הוא השתתף באחד הטיולים בעבר והזמיןאותנו ללקט מנגואים בחצי דונם באמצע טבריה שסבא שלו שתל לפני 50 שנה ולפיהסיפור סבא שלו הוא הראשון שהביא את המנגו לארץ. זה היה גן עדן..והמנגואים היו מתוקים כמעט כמו ארדן בעצמו. היו 4 סוגים: הדן, מאיה, נמרודומברוקה- לא את כולם אפשר להשיג בחנויות. ארדן יודע לזהות כל אחד ויש לו העדפות..אני אהבתי הכל.

ארדן לומד אודות תרבויות המזרח - ורצה לחלוק את התשוקה שלו בנושא דרך הכנתסלט יפני מיוחד שהוא מאד אוהב.. הוא חתך הכל לאט לאט והצהיר שהכנת הסלט זהזן בשבילו.. באמת יצא ממש ממש טעים ומרענן.

בהחלט לא יוצא מספיק שאנשים אחרים מפנקים אותי ככה - בתשוקה המתכונאיתשלהם.. אז אני מזמן את זה מ-עכ-שיו.

המתכון:
  • חתיכות מנגו בגודל של קוביות מונופול
  • מלפפון חתוך לעיגוליםבאלכסון ואז לפסים
  • אצות ים מושרות במים (במקרה הזה ואקאמה שמושרה לכמהדקות - אצות אחרות בד"כ צריכות יותר זמן)
  • חישוקים קטנים של בצל ירוק
  • מיץלימון
  • ריבועי זנגוויל טרי ומקולף וחתוך בגודל של זרעי קינואה
  • טיפה שומשום(כדאי מלא ומושרה, במקרה הזה היה מנופה ויבש)
  • ארדן בד"כ שם גם טיפה רוטבסויה וחומץ בלסמי (מזונות שנראים ואינם נאים) - שניתן להחליף במלח טבעיוחומץ תפוחים נא שמומתק בבלנדר עם תמר -לארדן לא היה וזה היה מאד טעים גם בלי זה.
מה שאהבתי בסלט זה שהוא מכוון לכך שמרגישים את הטעמים בנפרד בתוך הפהלפני שהם משתלבים - ושבגלל ששמים רק קצת מכל דבר - יש הבדלים בין כל ביס -ביס שיש בו חתיכה קטנה של זנגוויל, או ביס עם שומשום או בצל.. לכן באמתלשים רק קצת מהטיבול. לאכול לאט ובביסים קטנים .. במיטב המסורת היפנית.ישנו אצלו על המרפסת - מול הכנרת ומול עצי המנגו.. וזה היה לילה קסום מכלהבחינות. תהיתי מה זה עושה לאנשים, כשהם נולדים וגדלים מול הכנרת ועצימנגו.. בטבריה.. איזה אנשים יוצאים מהמתכון הזה..אז ארדן ענה: "שאלת איזה אנשים צומחים מול אגם ונוף כזה, ובכן, בין היתרגם יצאתי משורר :-)"וכתב שיר:


ארדן מול הכנרת וחלקת המנגו
אגם קטן,
מה רבה תפארת

גלי דגים כסופים
מול שקיעה זוהרת
מעדנות, נוצה נוצה
יגעו בפניך, ואילו המתרחצים
יתענגו על מתק נעורייך
גאיה, הלל ליופיך
על גומה זו החבוייה בתוכך
מצויירת ביד העלמה,
בחיק האלה הגדולה.


עוד 2 סלטים בהשראת זה האחרון...

 כן, הסלט ההוא נכנס לתודעה יפה.. הגודל של החתיכות, התבלון.. והיום הכנתישני סלטים בסגנון.הראשון: שורש סלק חתוך ספירלית לרצועות דקיקות (אחלא פטנט.. הסלק יותרטעים ככה אני נשבע!), אצות נורי שלמות (לא דפים) מושרות כמה דקות במים,מלפפון חתוך לפסים, ריבועי זנגוויל קטנטנים, לימון, בצל ירוק.השני (כמה שעות אח"כ): תאנים מדהימות מהעץ חתוכות, אצות דולסה מושרות כמהדקות, מלפפון חתוך לפסים, ריבועי זנגוויל קטנטנים, לימון, בצל ירוק.הם שניהם היו פשוט נפלאים ומרעננים.. והטעמים מחמיאים אחד לשני. הזנגווילבמיוחד מוסיף edge. אין כאן שמן, אין כאן מלח.. והגוף מרגיש טוב ומבקשעוד..

ווואוו!! תודה..תודה שלקחת אותנו לטיול מרתק וקסום..ממש אפשר להרגיש את הרוח מהכנרת..את הבריזה המתוקה של ארדן הקדוש..להריח את עצי המנגו מהחצר..להתענג על רעננות הסלט(ים)..להתעטף במילים השופעות אהבה..תודה על התשוקה האדירה..על השיתוף העשיר והכנה..אופק, אתה פשוט יצירה אלוהית למופת.

ועוד אחד.. סלט ירוק תאנה

ההשראה מהמתכון של ארדן עדיין ניכרת..(ארדן: זו לא ההשראה שלי, זו ההשראה של היפאנים שחיים קרוב לטבע הרבה יותר מהמערב- גם אלו שחיים כיום בערים אורבניות של פלדה וברזל.המטבח הוא מערכת יחסים מורכבת ומלאת אהבה לטבע.הם לימדו אותי, ואם עשיתי משהו נכון והעברתי את זה הלאה- זה חלק מהעונג שלי, שנוצר בזכותם.)
מהגינה (כמעט הכל!, ולא רק זה - הכל כאן רב עונתי או זרע את עצמו לבד..): כרוב-על (kale) איטלקי, סלרי, אירית שומית, עלי צבר (נופאלס), רגילתהגינה, תאנים.. איזה עונה..לא מהגינה: מלפפון, זנגוויל חתוך לריבועונים קטנים, מיץ מלימון, איריתבצלית.זה הכל.. סלט קל אבל ממלא.. ללא שמן או מלח - אבל מלא מלא טעם..