מתכונים‏ > ‏פת ולחם‏ > ‏פת שמש‏ > ‏

מצות שמש


הולכות יופי עם חמאה נאה מהצומח
ראו גם:
פת שמש
 הכל על פשתן
 שומשומיות שמש

טפח תורן:אופק
מצות שמש
שמות חלופיים: קרקר שמש\פשתן, פריכיות שמש\פשתן, רווינא..

מתכון מאד פשוט של רכיב אחד! לא צריך שום מטחנות.. כל כך קל..
התוצאה היא כמו מצה, פריך, שברירי, טעם מאד חלש, הולך מצוין עם דברים אחרים כמו אבוקדו מרוח, עיגולים של עגבניה עסיסית, חרדל וקצת שום (ומלח לפי הטעם)...
רכיבים: פשתן ופי 2 מים בערך
להשרות את הפשתן כרבע שעה בתוך המים - זה יהפוך לג'לי.
למרוח את הג'לי כמו פת שמש על ניילון או עלה בננה, אם מורחים דק אז יוצא קרקרים שאפשר לראות דרכם (הג'לי מתקשה).
לשים בשמש על הבוקר - להפוך אחרי כמה שעות - מוכן תוך יום אחד ברוב ימות השנה (בימים אלו אם עושים דק אז תוך חצי יום אפילו...)
בתאבון!.


אופק:
מוויקיפדיה: לפי כמה מהוגי דעות של היהדות המצה מסמלת מאפייני התנהגות חיוביים. לפי דעה אחת היא מסמלת ענווה, הואיל והיא נשארת רזה ודקה ולא מתנפחת כחמץ. לפי דעת מהר"ל היא מסמלת את החירות, הואיל והגדרת החירות היא הנאמנות לעצמיותך מבלי להיות מושפע מהלכי הרוח של הזולת וסולם ערכיו, כמו המצה השומרת על צורתה המקורית, ובניגוד ללחם איננה מושפעת מן השמרים. רעיון אחר מדבר על האותיות הזהות במילים "חמץ" ו"מצה", כאשר האות השונה היא ח' וה'. לפי רעיון זה, האות ח' סגורה, דבר המבטא גאוה וישות עצמית, בעוד האות ה' פתוחה כלפי מעלה, כסמל להתבטלות בפני אלוקים.


טוב אז מאז שגילינו את המצות שמש.. הפסקנו להכין פת שמש. זה הרבה יותר פשוט להכין - והכי חשוב - בניגוד לפת שמש וקציצות, מומו ממש אוהבת את זה. זה הטריק עם ילדים - כמה שיותר פשוט. אני עכשיו משרה את הפשתן לילה שלם ומוסיף לא מעט מים וקצת מלח. אני עושה כמות גדולה כל פעם. פשוט שם על ניילון גדול על שולחן בשמש. זה מאד טעים ומאד פריך. זה לא כמו לאכול פשתן סתם, ההשריה והייבוש גורמים לו להיות הרבה יותר קל ללעיסה.


האם פשתן לא טחון אינו מתעכל בשלמות, וככה יש "בזבוז" של ערכיו התזונתיים?

אם טוחנים, השומנים הרגישים לחום\חמצן\אור נהרסים מהר מאוד. לא לטחון ואז לייבש.
במגע עם נוזלים, פשתן נעשה מאד רירי - כלומר גם אם בולעים את הפשתן בשלמותו - יש עיכול כל שהוא. כשזה מושרה ומיובש אז הרבה יותר קל ללעוס את זה - וזוהי התשובה - ללעוס - כמו שאוכלים שומשומיות.


Author profile image
Oded Streigold
Apr 30, 2011, 7:24:41 AM
אפשר להכין גם מזרעי צ'יה. אותו המתכון בדיוק, אבל עם צ'יה במקום פשתן. יוצא פריך וטעים.