ממש יוגורט

הטפח התורן: אופק

טעמתי יוגורט טבעונאי לפני כמה שנים ולאהתלהבתי מספיק בשביל להתעסק עם זה - אבל לאחר מפגש קצר עם תמי צרי,טבעונאית מעץ בעיר וטעימה חטופה ממשקה היוגורט שלה - שמתי לב שהמחשבה לנסות לא עוזבת. אז חיפשתי על הרשת כל מיני מתכונים... וכשהגעתי למתכוןשל פשוט קשיו ומים .. צחקתי ואמרתי בואו ננסה. זה תסס והחמיץ ונעשה ממשיוגורט גן עדן. עכשיו.. אכן לא טעמתי יוגורט 14 שנה - אבל אחותי אמרה שזהפשוט יוגורט עיזים בלאדי חבל על הזמן. מומו התלהבה והלכה לקטוף תותיםוצילמנו אז הנה:  את שלי עשיתי אתמול ב-16:00 והיום ב-12:00 החלטתי שזהו.זה נעשה סמיך וראיתי ממשמי גבינה למטה. הוספתי מיץ של חצי לימון וערבבתי טוב. זהו.יש ממש יוגורט ולא התערבנו עם הפטמות של האמהות של העגלים והגדייםולא הסתבכנו עם סויה. ואם נלקט מקדמיה או צנובר (עכשיו שיא העונה! האצבעותשלי עדיין שחורות מאתמול) אז בכלל יצא טעים. אופציות ברורות - לערבב עםתמרים\פטל\תותים\גרנולה נאה...

צילום של היוגורט בדיוק אחרי שלב התסיסה לפני שמערבבים ומכניסים למקרר.
 ככה זה נראה מפרופיל אחרי ~20 שעות של תסיסה (מצהריים עד בוקר) בעונה זו בהרי הגליל (חם פה חם פה..)
שימו לב למי הגבינה למטה:

ככה זה נראה מלמעלה:שאלות ותשובות:
מה זה רג'ובלק?
רג'ובלק זה מין משקה המיוצר על ידי התססה של נבטים של חיטה במים.


האם אפשר להכין יגורט מאגוזים אם אין בלנדר חזק?
רצוילהכין עם בלנדר חזק כיוון שיש קשר ישיר לאחוזי ההצלחה ולמהירות הקילקול אםהאגוזים אינם נטחנים למרקם עדין אבל ...אם אין בלנדר ויש מעבד מזון ומכונתקפה - אז לטחון במטחנת קפה ואז להעביר למעבד מזון וגם כאן נראה לי יהיהיותר קראנצ'י.

אופק:
ועכשיו שיש יוגורט - יש כל מיני אופציותוטעמים... עשיתי הפעם ממקדמיה ויצא סמיך יותר וגם יותר קמחי לעומת הקשיו -הזכיר לי את המרקם של היוגורט סויה ממזמן. מאד טעים nevertheless ידידההמליצה על *זרעי פרג* שלמים - ואני מאד נהנתי (בכלל נראה לי שאני ללא סיבהמוצדקת לא משתמש מספיק בפרג בכל מיני מתכונים). והנה תמונה של יוגורט עםמיוסלי העשוי מכוסמת מונבטת ואז מיובשת בשמש, צימוקי-שמש, גריסים של קקאו,ותות אחד מהגינה: (תזכירו לי לצלם במהלך היום כי תאורה חשמלית פשוטנוראית...)
 


איך יודעים שיוגורט מקולקל?

 אםאני מבין נכון - אז "העוקץ" - נעשה חזק יותר ככל שמתסיסים. אני דווקא מאדנהנה מיוגורט חזק עם עוקץ חזק.. במיוחד כרוטב לסלט ירוק. פעם אחרונהשהכנתי זה "גלש" מהצנצנת.. היום אכלתי את זה עם אוכמניות כחולות... יאםיאם. ממליץ לך להתסיס פחות זמן אם את רוצה פחות עוקץ. לדעתי זה לא מקולקל- זה פשוט חזק.. תאכלי קצת ותראי איך את מרגישה 24 שעות אחר כך. אם פשוטלא טעים לך - אז אולי תמצאי מישהו מהאזור שירצה.. (אני בצפון ואשמחלקבל..). את יכולה גם להמתיק את זה עם כמה תמרים בבלנדר.

אופק:
 עשיתינסיון עם גרעיני חמניה ומיצחילאק ולימון.. השרתי את החמניות כמה שעותבמיצחילאק ואז ערבבתי, יצא מאד מעניין.. מרקם אחר לגמרי מהקשיו והמקדמיה.מין גבינה אוורירית - עם טעם מעושן (!) - אין לי מושג מאיפה הטעם המעושןמגיע.. המינוס היה טעם מריר שלא הזמנתי אבל עכשיו אחרי 3 ימים במקרר זהכמעט נעלם. הצבע האפרפר רק למעלה והשאר הכל לבנבן ויפה. אכלתי כמות יפההיום כמטבל לירקות ובנתיים (8 שעות אחרי) אני לא במיון. אשמח לשמועמנסיונות של אחרים עם אגוזים וזרעים אחרים. עוד משהו - אחרי שהכנתי 3נגלות של מיצחילאק מאותם נבטים של חיטה - נשארו לי הגרעינים החמצמצים -שנחמד לאכול בכמויות קטנות - זה איבד לגמרי את הטעם שאני לא אוהב בדגניםמונבטים (מין מרירות עמילנית) - וזה מתפוצץ בפה.. חשבתי אולי אני אכין מהםפת שמש.. נראה.

האם אפשר להוסיף לימון לפני התסיסה?
אופק:
 אין בעייה להוסיף לימון לפני - זה אפילו עוזר.. אני שם לפני.

איךיודעים אם החיידקים המתרבים ביוגורט הזה הם באמת החיידקים הטובים שאנחנורוצים להכניס לגוף, ולא כל מיני דברים אחרים שעפים באוויר?

אופק:
 השאלה שלך היא כבר ברמה פילוספית.. מה זה טוב ומה זה רע .. האם מה שעףבאוויר לא טוב.. וכו.. תראי - אני מכין הרבה דברים ממה שעף באוויר - כרובכבוש, חומץ תפוחים ויין, מלפפונים חמוצים, זיתים, קימצ'י, ועכשיו גם ממשיוגורט... אני הולך לפי חוק הטעים לי (ראי עקרונות וחוקים בשירות לקטים)- אם זה טעים אני אוכל ואני מאמין שכל עוד זה מזון פשוט וחי - אז זה עובד.אבל באופן מדעי.. קוראים לכבישה\תסיסה הזו לקטית - (איזה קטע) lacticfermentation - ויש כל מיני סוגים של תסיסות.. גם לחם שאור זה תסיסה.. הכלבא מהאוויר.

כמה זמן לדעתך אפשר לשמור בקרור? ועוד שאלה שאנירוצה לבדוק - האם כמו ביוגורט או בלבנה או בשאור - "שווה" לשמור קצתמהעיסה לפעם הבאה, האם זה משביח?
האם השימוש בבלנדר גורם לאובדן של ויטמינים,מינרלים וגורם להתחמצנות?
  היגורט נשמר בקרור עד כחודש.אין צורך לשמור חלק מהיוגורט ל"מתחיל"(starter) לנגלה הבאה כיוון שהתהליך ממילא קצר למדי (6-24 שעות).
המזוןהמשובח ביותר מכל הבחינות הוא המזון המלא - הטרי והחי.. (והעונתי, והקרובלמקור, והמקומי, והעסיסי..) סיבות שאנחנו קוצצים ומכינים דברים אחרים הםרבות, הסיבות שלי הם החוויה שבהכנת מזון מקורי (מקורי תרתי משמע), מגווןקולינרי מדהים, רצון לאכול כמות גדולה יותר של עלים ירוקים - ולכןרסק ירוק וסלטים (עם יוגורט אפשר לאכול הרבה יותר ירוקים..), הידעשהשיניים שלי לא אידיאליות ולכן רסק_ירוק גורם לעיכול מקסימלי - לעיסהמקסימלית כל עוד אני מריר תוך כדי..., ואחרון חביב - האיכות המיוחדת דווקאבמזונות מותססים וכבושים - זה כבר אוכל אחר.. היגורט עומת הקשיו, או הכרובהכבוש לעומת הכרוב, זה מזון עם מרכיבים תזונתיים אחרים לגמרי - בקטריותשונות - טעמים מדהימים.

אופק:
נכוןזה באמת מדהים איך זה משתפר במקרר.. טיפ 1 - אפשר לטחון את הקשיו על יבשקודם.. ואז לאט להוסיף את המים. טיפ 2 - כשהצנצנת כמעט נגמרה.. במקוםלשטוף אותה מיד - להוסיף מעט מים ולנער (אפשר גם ממתיק או בבלנדר להוסיףפירות) ואז לשתות חלב יוגורט ולא זורקים כלום (כן אני חצי פולני).


                                                                                אופק:           רסק ירוק עם יוגורט ורימוניםהאם זה אפשרי לעשות יוגורט בבלנדר יד?
 בליבלנדר יד מה פתאום... רק בלנדר עם קנקן יעבוד פה.. 350 W זה מספיק בשביליוגורט טוב. שימי רק קצת מים בהתחלה וטטחני עד הסוף.. חשוב שזה יגיע לשלבשזה מתערבל לתוך עצמו ולתת לזה ככה כמה דקות ורק אז תוסיפי את שאר המיםלאט לאט. תתחילי עם כמות קטנה - רק כוס אחת של אגוזים. לא ניסיתי עם ברזילאבל זה צריך לעבוד - רק להקפיד לטחון למרקם קרם.

זה נוזלי כמוחלב שמן? כמה זמן זה מחזיק במקרר? היום אכלתי את היוגורט קשיו עם תאנים,תמרים, פולי קקאו וכוסמת והיה פשוט מעדן! הדבר הכי טוב בכל העניין הואהטעמים החדשים האלו.