גרנולה נאה מכסימה

(..מכסימה מלשון כוסמת..)
הטפח התורן: אופק

(אניכותב את כל האופציות אז אולי זה נראה ארוך ומסובך אבל באמת זה בשבילי נטוזה אותו זמן כמו שמכינים גרנולה שאינה נאה). קחו את האופציות הכי פשוטותבהתחלה.. רק צריך להנביט לפני ולחכות ואז לייבש אחרי ולחכות.. אבל לחכותלא גורם לי להזיע. למי שלא יודע אני מבהיר שוב - בכוסמת יש אפס גלוטן!)

בסיס 1: רק כוסמת מונבטת

למלאבכלי כמו צנצנת גדולה , כוסמת לא קלויה (בצבע ירוק). למלא רק איזה שלישמהצנצנת כי זה יגדל. לשים רשת עם גומייה על הצנצנת. למלות במים ולהשרות רק5-10 דקות. להפוך את הצנצנת ולתת למים לצאת לעציץ או משהו.. להשאיר אתהצנצנת הפוכה על מתקן יבוש הכלים למשל כדי שכל המים יתנקזו החוצה (אחרת זהיתייבש ו\או יסריח). ככה לתת לזה לעמוד 12 עד 48 שעות תלוי בטמפ' החדר.לתת לזה שטיפה אם נראה שזה מתייבש (לא יותר מפעם ביום) עם ניעור ולהפוךשוב עד שיגדל זנב בגודל סנטימטר בערך (בשלב זה אפשר להכניס למקרר אם צריך- מחזיק כשבוע).
שיטה נוספת להנבטת כוסמת:
לשטוף את הכוסמת היטב עד שהמים יחסית שקופים. לשים בקערה עם טיפונת מים בתחתיתה (השכבה העליונה  של הכוסמת תהיה לחה אבל לא שרויה בתוך המים). להשאיר למשך 6-8 שעות, ואז לערבב את הכוסמת. להשאיר לעוד 24 שעות בלי לגעת. אין צורך להחליף מים או לשטוף שוב חוץ מהשטיפה הראשונית.

בסיס 2 : שני שליש כוסמת מונבטת ושליש גרעיני חמנייה קלופים מונבטים.
אלהלא מחזיקים הרבה מעמד אחרי הנבטה אז כדאי להתחיל אותם באמצע שהכוסמתנובטת.. להשרות 4-6 שעות בצנצנת או במשך הלילה ואז לשים רשת ולהפוך - תוךפחות מ-24 שעות בד"כ צומח זנבון קטן - אחרי זה זה נהפך לחום ופחות טעים אזלתכנן להשתמש במצב זה עם הזנבון הקטן.

הטעם ו"הדבש"
בבלנדר או בפומפיה\למעוך בכפית:
תמרים (לפי הטעם - תלוי כמה מתוק רוצים)
בננות
תפוחים (רסק או מגורדים)
גזר (רסק או מגורד)
דלעת (רסק או מגורד)
תבלינים כמו וניל, קינמון, ציפורן, הל.

אני מאד אוהב להוסיף עלים ירוקים- בעיקר עלים שוטים - המון! אני אוהב את המרקם הסיבי שזה מוסיף ואת הצבע -להוסיף קצת לימון כדי לשמור על הירוק שלא יהפוך לחום לגמרי.

לערבב
לשפוך את הרסק על הבסיס ולערבב ככה שהגרעינים כולם מקבלים טעם...

לייבש
לפזר את הגרעינים הדביקים בשכבה של 1-2 ס"מ על מגשים ולשים בשמש לייבוש או במייבש מזון או בתנור על FAN בטמפ' מתחת 42 מעלות (ראו ייבוש מזון).לזרוז התהליך כשהלמעלה של השכבה מתייבש - להפוך את התפזורת במגש כדישאוויר וחום יגיע למלמטה.. אצלנו אני שם את זה על הגג מוקדם בבוקר, הופךבצהריים וביום חם ברוב ימות השנה זה מוכן תוך יום אחד.. אם לא, אז להכניסהביתה בערב ולהוציא ביום הבא שוב עד שזה פריך. אצלי לא באים יותר מכמהזבובים וזה לא מפריע לי - אם מפריע לכם - לכסות ברשת.

לשמור
אני עושה פעם בחודש-חודשיים כמות גדולה - זה מחזיק מעמד יופי מחוץ למקרר (כמו פירות יבשים).

אופציה: תוספות אחרי הייבוש
פשתן טחון גס
אגוזים
חתיכות של פירות יבשים
גריסי קקאו חיים

אני מעדיף להשאיר את הגרנולה פשוטה (תמיד אפשר להוסיף את אלה בהגשה)

הצעות הגשה
אפשר לאכול ככה כמו חטיף... אפשר להוסיף חלב טבעונאי או יוגורט טבעונאי ולהוסיף או לקשט בפירות יער או פירות אחרים.


דולית מדגימה: גרנולה נאה עם פירות ונבטוטי כוסמת ירוקים
Granola based on Ofek's recipe , added some fruits , nuts and
buckwheat greens I grew myself
Ofek,
Thanks for all the help , recepies and support.
Dolit