פיצה נפוליטַנַא

הטפחיות התורניות: אריקה ואופק

אחרי שהיינו באיטליה (לפני הרבה שנים..) וטעמנו שם פיצה... קיבלנו טראומה ולא אכלנו פיצות עד שגילינו איך לאכול אותן בכבוד... באמצעות טכניקות נאות ומלבבות! בפיצה מסורתית הקלתית\הבצק דק ופריך - והגענו למרקם מצוין.

קלתית (הבסיס\בצק)
זוהי פת שמש על בסיס של כוסמת מונבטת. הכוסמת נותנת לזה מרקם אוורירי ועמילני יותר.
את הנבטים אנחנו טוחנים (במטחנת בשר ידנית, ואז להוסיף את הרכיבים הבאים לחוד או במעבד מזון ואז אפשר לערבב עם הכל על ההתחלה) - ולהם מוסיפים - כמה כפות של אבקת פשתן טחון (זהוב נותן צבע "לבן" יותר אך גם חום עדיין יספק גוון כולל בהיר), 6 עגבניות, תיבול של פיצה: ריחן, אורגנו, וקצת מלח.
לשטח את העיסה על גליון בשמש - אפשר לעשות עיגולים של מיני-פיצות, אפשר לעשות עיגולים גדולים ולעשות קווים שמחלקים את הפיצה (אחרי הייבוש זה ישבר בדיוק איפה שסימנתם), אפשר לעשות משולשים.. אחרי כמה שעות להפוך על רשת, ולתת לזה להתייבש יום-יומיים (לכסות או להכניס פנימה בלילה) לפריכות הרצויה (ראו ייבוש בהרחבה)

רוטב ע
גבניות
בממחה (בלנדר) או בכלים ידניים - 3 עגבניות - 2 כפות שמן זית - 3 כפות פפריקה מתוקה - 3 תמרים - פלפל שחור\מלח\ריחן\אורגנו\בצל\שום\פלפל חריף לפי הטעם. למרוח את הרוטב על הקלתית. את מה שנשאר לשמור במקרר לעוד פיצות או לפסטה נאה

ירקות וקישוטים
עיגולים דקים של עגבנייה, זיתיי שמש, יוגורט, פטריות, פלפל אדום, טבעות בצל, ריחן, אורגנו, אננס... the sky is the limit.

אפשר לתת לזה עוד שלב של ייבוש בשמש אחרי הירקות - למראה "אפוי" עוד יותר - וזה גם מרכז את הטעמים ומייבש את היגורט כך שזה נראה כמו גבינא צהובה שנמסה!

ילדים אוהבים דברים פשוטים.. אפשר להתחיל עם קלתית שהיא רק כוסמת, פשתן, וקצת מלח - רוטב עגבניות ויוגורט נא מהצומח וזהו. לראות איך זה הולך ואז לשכלל לפי רצון הילדים.

בתאבון!

ציטוט מעניין מויקיפדיה:
"לא במקרה מזכיר הבסיס של הפיצה האיטלקית המסורתית בצק של פיתה ערבית (הידועה בשם פיתה עיראקית). את בסיס הפיתה הביאו כפי הנראה הערבים לאיטליה כאשר כבשו חלקים מדרום איטליה בראשית המאה ה-10. האיטלקים שיכללו את הרעיון של הפיתה כאשר הניחו מעליה מגוון של תוספות שונות שמקורן במטבח האיטלקי, כולל גבינות קשות.

רוטב העגבניות הפך לחלק מהפיצה רק בשלב מאוחר יחסית. העגבניה הגיעה לאירופה בראשית המאה ה-16, כאשר האירופאים הגיעו לפרו שבדרום אמריקה. בתחילה חשבו האירופאים שהעגבניה רעילה לבני אדם, אבל במהרה הפכה למוצר מזון בשימוש בקרב דלי האמצעים, וכנראה היו עניים מאזור נאפולי הראשונים שהוסיפו את העגבניות לבצק הפיצה. רוטב העגבניות הפך להצלחה, ובמהרה המאכל התפשט ברחבי אזור נאפולי."

תמונות נוספות:
 


עוד 2 סוגים, אחת עם רוטב עגבניות ואחת עם רוטב פסטו עם ריחן מהגינה - תראו את הגבינה חברים..:


Author profile image
שי גולן
Mar 11, 2009, 7:18:00 PM
פשוט מעורר השראה וריר...