חלב אגוזים או זרעים מסונן

שקדים\שומשום\חמניות\פקאנים..
כדאי להשרות לילה קודם, לערבב טוב בממחה (בלנדר), ואז לסנן באמצעות עטינא או חיתול.
אחרי הסינון אפשר להחזיר לבלנדר ואז להוסיף תמר ושנף
אם רוצים. כמו כן - לשומשום וחמניות יש מרירות עדינה שאפשר לעדן על ידי קורטוב מלח (כך עושים גם בחלב סויה שאינו נא).

לגבי שיבולת שועל
רוב השיבולת שועל בשוק אינה נאה - ראו הרחבה בשיבולת שועל.
מתכון אידיאלי לחלב שיבולת שועל כולל גרעינים מונבטים - טחונים בבלנדר עם מים - את זה לסנן - להוסיף שנף ותמרים וקורטוב מלח לפי הטעם. במקסיקו מגישים חלב שיבולת שועל במסעדות"בריאות" בד"כ בטעם קינמון. leche de avena.

שימוש בגרעיני משמש\אפרסק או שקדים מרים
הטפח התורן: ניב
הוספתי היום לחלב השקדים מספר גרעני מישמש (רקהגרעין בלי הגוגו) ששרו כיומיים שלושה במים וזה נתן טעם נהדר, קצת כמומרציפן עם איזה אפקט אלכוהולי.כוס שקדים שהושרו 12 שעות 3 תמרי מג'הולשלוש וחצי כוסות מים 7-8 גרעיני מישמיש. לטחון בבלנדר ולסנן.
לגבי הכמות ורעלנות: שמתי ממש מעט יחסית לכמות וגם הרגיש לי לישתות מעט כך שזה קצת כמו ליקראבל מאוד מאוד טעים. גם אני שמעתי משהו לגבי מחקר שגילה שכמות קטנה כל יוםשל לטריל ( Latrile ) או אולי חומר אחר שיש בשקדים ובמישמיש עוזרת לימנועסרטן . קישור למאמר באנגלית האם ניתן לרפות סרטן בעזרת ויטמין B-17אני לא יודע כמה אמין המאמר אבל נישמע מעניין ואולי שווה תירגום לעברית. את החומר לטריל (ויטמין B-17) ניתן לקבל מגרעיני מישמש,שקדים,אגוזימקדמיה,כוסמת ודוחן (millet)ועוד זרעים ועשבים שונים. לא היצלחתי להביןלגבי הכמויות שכדי לצרוך ומה לגבי הרעילות היחסית גבוה שבגרעיני מישמשובשקדים.

אחרי שלושה ימים החלב מתקלקל. ממש בפתאומיות.  במידה והיתחיל להיתקלקל ניתן להכין ממנו חמאה נאה מהצומח נהדרת. מוסיפים מעט מלח, שמיר קצוץ, שום ואו עשבי תיבול אחרים, שמים בבד (כמו להכנת לבנה) בתוך המקרר.

בכדילהתגבר על בעיית הקילקול המהיר של חלב שקדים, כדאי לעקר את המיכל במי מלחולהקפיא את החלב ישר אחרי ההכנה, אם אין כוונה לשתות ישר הכל כמובן.אני לאיודע עד כמה ההקפאה מורידה ערכים תזונתיים אבל היא מאריכה את חיי חלבהשקדים לאחר ההפשרה ליותר משלושה ימים.