רולָנא בננה – פקאן

הטפח התורן: גדעון

מעדן מטפחי מתוק בעל טעם בשל שאין כמוהו במטבח המבשל. שני רכיבים עיקריים מככבים בו; יריעור (לֶדֵר) בננות שאפשר להכין מראש (ולנשוך ממנו בכל עת) וקרם פקאן. השילוב בין השניים עושה נפלאות.
 

הכמויות להלן הן לרולנא אחד באורך 30 ס"מ.

1. יריעור בננות מיובש וגמיש בגודל של 30X30 ס"מ בערך):

  • מיץ מחצי לימון, לשמירה על צבע הבננה ולהוספת חמיצות (אפשר גם בלי – יהיה חום יותר מתוק).
  • 4  - 6 בננות (יותר בננות = יותר עבה) אפשר להשתמש גם בבננות בשלות ו"דבשיות" שמעבר למצב אכילה.
  • 5 תמרי בהרי קטנים (או 4 מג'הולים) לפי הטעם.

הכנת היריעה

מעבדים הכל במעבד מזון עם סכין S במשך מספר דקות עד שנוצרת עיסת בננות שמזכירה קצפת במרקמה. מורחים על גליון לא דביק בעובי של עד ס"מ (יהיה חצי ס"מ אחרי הייבוש), והופ, למייבש או לשמש. מייבשים עד שקשה למדי ואפשר לקלף מהמשטח בקלות. הופכים ומייבשים עוד ע"פ הצורך. היריעה המוכנה היא גם גמישה וגם דביקה במידת מה. אני קונה בזול בננות שפג תוקפן ומכין מספר יריעורים כאלה אותם אפשר לשמור שבועות ארוכים, מגולגלים עם יריעת פלסטיק, שלא ידבק. כשצריך, מוציאים, מיישרים ו...

 2. הקרם:

  • 2 כוסות פקאנים קלופים ומושרים מספר שעות (רצוי 12 שעות), ללא מי ההשריה.
  • 8 – 12 תמרים מושרים כחצי שעה עד התרככות וספיגה (לשמור את מי ההשריה בינתיים), אפשר להחסיר תמרים או להוסיף לפי המתיקות הרצויה.
  • 3 – 5 כפות קוקוס יבש טחון.
  • 1 כפית קליפת לימון מגוררת.

הכנת הקרם

טוחנים במעבד מזון את הפקאנים יחד עם התמרים, וקליפת הלימון עד שמתחיל להיווצר קרם (מסיפים קצת ממי התמרים אם לא מתערבב טוב). מוסיפים את הקוקוס וממשיכים לטחון (מוסיפים עוד קוקוס אם הקרם רטוב מידי) ומעבדים לקרם אחיד שמרגישים בו בעדינות את מרקם הקוקוס והפקאנים.

 הגלגול:

על יריעת הבננות מורחים את הקרם כך שיכסה באחידות את כל היריעה (כולל שכבה עבה בקצוות) אך משאירים 5 ס"מ חשופים בקצה (להדבקה). משבצים צימוקים על הקרם ודוחפים אותם לתוכו עם כף או מרית.

מגלגלים את היריעה עם הקרם על עצמה, הצד המרוח תחילה, עד שהקצה שהושאר נקי נדבק לרולנא. מהדקים עם האצבעות ומגלגלים את ה"תפר" כלפי מטה. מורחים מעט סילאן (למהדרים: תמר מעוך היטב עם קצת מים או סירופ אגבה) על מחצית ההיקף של הרולנא ומפזרים קוקוס טחון או כל קישוט אחר. 

זהו, יש לנו רולנא בננות פקאן. אפשר כבר לפרוס בתנועות ניסור עם סכין חד מאוד ולאכול, אבל כדאי לחכות לקסם...

 הקסם:

אם משאירים את הרולנא במקרר עד מחר, היריעור והקרם עושים "החלפות" בנוזלים ובטעמים. היריעור מתרכך מאוד והופך נימוח והקרם מקבל טעם בשל ועשיר מאוד. זה הזמן לפרוס לפרוסות, להגיש וללקק את האצבעות.


בתאבון ובהנאה!ולפני הגלגול:


ביצוע של יאיר סגיב בתוספת קינמון, ופסיליום (על מנת להקשות את מרקם הלדר לפני היבוש בשמש), החלפת שבבי הקוקוס באגוזי ברזיל (10 אגוזים), הוספת שמן קוקוס (כ-4 כפות) במילוי הוספת זרעי המפ במקום קוקוס לקישוט.
Author profile image
Gidon Kenar
Jun 2, 2012, 12:08:56 PM
לציפוי שונה, אפשר להכין חלבה נוזלית על ידי טחינת שומשום עם תמרים וקצת מים או ערבוב של טחינה עם תמרים או סילאן. בהחלט שדרוג.
Author profile image
Niv Raphael
Jun 16, 2010, 11:08:05 AM
וואו ממש רולדה אמיתית ! ואיזה יופי שזה נשמר בהיר...
Author profile image
azazelle tribe
Jun 16, 2010, 8:40:00 AM
נראה ונשמע מסיבה של ממש ללשון... שמור לנו קצת אה?