מתכונים‏ > ‏

מרקים

אחד הדברים שעולה לאנשים כשהם שומעים על טבעונאות זה "אבל מה עם משהו חם בחורף?".. התחושה המיידית של חום לאחר אוכל מבושל היא מטעה ואף מסוכנת (ראו האם אנחנו יכולים לאכול נא באקלים קר?). אבל החדשות הטובות הן - שגם אוכל נא יכול להיות חמים ונעים. בחמת גדר הטמפ' החמה של המים בסה"כ כ-37 מעלות - ואנחנו יכולים ללא שינוי כימי לעלות גם ל-42 מעלות! 42 מעלות זה ממש חם!
אפשר לחמם את המזון באמצעות מהירות גבוהה לאורך כמה דקות בממחה (בלנדר), או פשוט לשים ליד החלון ביום שטוף שמש, וגם בתנור או כיריים - רק שימו לב שהמזון לא נחשף לחום גבוה מדי - במדויק על ידי מד-חום, וחפיף עם האצבע, להרגיש שהחום מרגיש נוח במגע עם האצבע.
כך למשל את הפיצה נפולטינא אפשר להגיש חם.. יש ספר שלם על זה .. אחד המזונות הנחשקים על ידי רבים בחורף זה מרק חם. כמו תה וקפה, נוזלים חמים מדי בפה פוגעים בחניכיים ובציפוי השן - עוד סיבה לאכול מזונות חמימים ולא חמים. אבל כמובן הסיבה העיקרית היא הטעם.. ירקות חיים וטריים טעימים וחיוניים יותר במצבם החי\הטבעי ועל ידי חימום של עד 42 מעלות אנחנו מקבלים את אותו הטעם החי ונחשק, טמפרטורה חמה מספיק בשביל האפקט הפסיכולוגי לחורף, ובלי הנזק למזון עצמו או לגוף שלנו.

טיפ חשוב: "חוק הסלט" של אופק:
הטעמים של מזונות נאים הם בד"כ חזקים יותר - ולכן בהכנת מרק יש סיכון שהטעמים השונים לא יהיו מאוזנים - ודווקא במרק - אפשר "להרוס" את הכל בלחיצת כפתור.. כאן בא לעזרתנו "חוק הסלט"! אם זה טעים כסלט - זה יהיה טעים כמרק. דרך פשוטה להתחיל במרקים - פשוט להכין סלט - ואז לקחת חצי ממנו ולשים בבלנדר. בהגשה, שימו מרק בקערה, ועליו תקשטו בסלט..